#blog#akademi #usmed

Küçük Girişimciler İçin Instagram Pazarlaması

Dünya’nın en büyük fotoğraf paylaşım platformu Instagram’ın Türkiye’de milyonlarca kullanıcısı bulunuyor. Instagram’ın ticaret için çok büyük bir nimet olduğu şu günlerde, artık herkesin dilinde  “Abi Instagram’dan satış yapsana” cümleleri dökülüyor. Toplum olarak sosyal medyanın sadece bir paylaşım platformu değil, ticaret içinde cazip bir alan olduğunu çok geç olmadan fark ettik.

Yalnız yazıya başlamadan önce bazı sıkıntılara da değinmek istiyorum. İyi bir girişimin başarılı olması için hedef kitlesinin geniş olması ve farklı ürünler sunması önemli bir ölçü. Instagram’da satış yapan profillerin %60’ı butik ürünler satıyor. Neredeyse bu butik sayfalarının hepsi aynı ürünleri satıyor. Bu da satışların düşmesine ve ürün kirliliğine dönüşüyor. Durumun buralara gelmesinde şirketlerin Instagram girişimlerine komisyonlu satış yaptırması da yadsınamaz bir gerçek. Lütfen girişiminize başlamadan önce ürününüzün daha özgün olması konusunda dikkatli olun.

Birazcık özveri ile yüksek kitlelere ve başarılı satışlara ulaşabileceğinizden hiç şüpheniz olmasın. Konuyu uzatmadan hemen konuya girelim. 🙂

İşletme Profili

Birçok girişim standart Instagram profilini kullanıyor. Hesabınızı öncelikle işletme profilini dönüştürmelisiniz. İşletme profili ; istatistikler, kullanıcılarınızın size kolay ulaşmasını sağlayacak “yol tarifi al”, “şimdi ara” gibi butonlar sunarak ayrıcalıklar tanır.

Facebook tarafından yayınlanan profilimi işletme profiline nasıl dönüştürürüm rehberinden hesabınızın kolayca dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz.

Profilinizi Doğru Oluşturun

Bazı Instagram profillerinde tuhaf tuhaf isimlerle karşılaşıyorum, örneğin: satis.16. gibi. Belirleyeceğiniz bu isim markanızı oluşturacağından akılda kalıcı, anlamlı ve kolay telaffuz edilebilir olmasına dikkat edin. Bir diğer konu ise profil bilgileri; profil bilgilerinizde kısa, doğru ve çarpıcı bilgilere yer verin. Müşterilerinizin ilk bakacağı ve sizinle iletişime geçeği yer orası olacaktır.

Ürünlerinizi Sergilemekten Çekinmeyin

Sosyal medya kullanıcıları bir günde binlerce içerik tüketiyor, tüm bu içeriklerin arasından sıyrılabilmeniz için ürünlerinizi sergilerken onlara dokunmayı ve samimi iletişim kurmayı unutmayın. Çünkü sosyal medya kullanıcıları kendinden bir şeyler buldukları samimi çalışmalara daha çok ilgi duyarlar. Hesabınızda kendi iş hikâyenize ve ürünlerinize, kullanıcıları sıkmadan yer verin. Bu size ticari olarak fayda sağlayacaktır. Her ne kadar metin yazma özelliği olsa da, Instagram bir fotoğraf platformu, kullanıcıların büyük çoğunluğu görsellerden etkileniyor. Bu sebeple ürünlerinizin etkileyici görünmesine önem verin. Raymond Loewy’da dediği gibi; fiyatı, işlevi ve kalitesi aynı olan iki üründen daha iyi görüneni daha iyi satar.

Planlı Olun

Çalışmalarınızı planlı yürütmeniz, zamandan tasarruf sağlayıp yapacağınız çalışmaların kalitesini artıracaktır. Bunun için ilk olarak 1 aylık içerik takvimi oluşturabilirsiniz. Takviminizde paylaşım sıklığınızı, hangi içerikleri, hangi saatler arasında yayınlayacağınızı planlarsanız daha etkili sonuçlar alabilirsiniz. İçeriklerinizi yayınladığınız zaman aralığı çok önemli; nasıl ki televizyonlar için bir prime time zamanı varsa sosyal medya kullanıcıları içinde bir prime time zamanı var. Paylaşımlarınızı bu zamanlarda yaparsanız daha fazla etkileşim alabilirsiniz. Her mecranın kendine özgür bir prime time zamanı var. Dilerseniz buradan detaylı inceleyebilirsiniz.

 

Şeffaf Olun

Instagram’da iyi yorumlar olduğu gibi kötü yorumlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu yorumları silmek ya da gizlemek takipçilerinizi kızdırabilir. Takipçilerinizle tartışmaya girmek de size her zaman zarar verir.  Kullanıcılarınızdan gelen mesaj ve yorumları yanıtlamak, sorunlarını çözmek onların her zaman sadakatini artıracaktır.

 

Hashtag

Bilmeyenler için tekrar bahsedelim: (#) sembolü ile ifade hashtag, özel kelimeler ekleyip bu kelimelerle ilgilenen kullanıcıların sizi bulmasını sağlar. Bir nevi kategorize etmek diyebiliriz. Örneğin bir butik mağazasının kullanacağı “#Butik”, “Şal” hashtaglari bu konu ile ilgilenen insanlara daha kolay ulaşacak ve yüksek etkileşim oluşturacaktır.

Hashtag kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar; hashtaglarin içeriğinizle ilgili olması ve abartıdan kaçınılmasıdır. Daha çok işletmeniz ve ürünlerinizle ilgili hashtagler eklemeye dikkat edin.

Reklam Verin

Sosyal medya reklamları, diğer reklam modellerine göre daha uygun ve daha çok etkileşim sağlar. Instagram ise sosyal medyada kolayca reklam verebileceğiniz önemli platformlardan birisi. Gönderilerinizin altında yer alan “Tanıtımını Yap” butonu ile kolayca reklam verebilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenize ulaşarak takipçi ve etkileşim kazanabilirsiniz.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir