#blog#akademi #usmed

4. Yılında Büyük USMED Ailesinin Bir Parçası Olmak!

USMED 4 aylık bir hazırlık aşamasından sonra resmi olarak 6 Eylül 2012’de kuruldu. Kurulduğunda Dünyanın ilk sosyal medya STK’sı olarak adından söz ettirdi. Sosyal medyanın ne olduğu, gerekli olup olmadığı henüz daha konuşulurken, USMED geleceğin STK’sı olma yolunda önemli bir misyon üstlendi.

USMED Bir learning machine gibi sürekli kendini geliştirdi Türkiye’deki sosyal medya kazanımlarının artması yönünde gayret gösterdi. Geçen 4 yılda Türkiye çok ciddi badireler atlattı, sosyal medya dünyada başka hiçbir ülkede olmadığı kadar aktif kullanıldı, sosyal medya üzerinden algı yönetimleri yapıldı, sosyal medya bilgi kirliliği hiç olmadığı kadar arttı. Bu şiddetli politik dönemlerde USMED, akademik ve yön gösterici tavrını, pozitif, birleştirici sosyal medya bilincini oturtmaya çalıştı, bilgi kirliliği ile mücadele etti.

Sosyal medyanın sadece dijital pazarlama kanalı olmadığını, sosyolojik ve psikolojik olarak sosyal medyanın artık hayatımızın merkezinde olduğunu kanıtladık. Ortaya koyduğumuz çalışmalarla, dikkatleri dijital pazarlamadan başka alanlara çekmeyi başardık,

USMED’i başından beri bir mesleki dernek gibi konumlandırmak istedik. Sosyal medya ile bizzat ilgilenen Sosyal Medya emekçilerini bir araya getirmeyi, sosyal medyacılar arasında dayanışmanın, kendini geliştirmenin bir anahtarı olsun istedik. Geldiğimiz noktada birçok sosyal medya ajansı ve sosyal medya uzmanı USMED bünyesinde bir ekosistem oluşturdu ve hem işlerini büyüttü hem de mesleki tutundurma noktasında önemli roller üstlendi.

USMED’in belki de kendini ispatladığı varlık noktalarından birisini USMED Akademi Eğitimleri oluşturdu. Alanında uzman eğitmenlerle onlarca eğitime imza atan USMED eğitmenleri, üniversite ve kurs işbirlikleri ile Sosyal medyada yetişmiş uzman eksikliğini giderme yolunda aktif rol aldı. Dünyan ilk uzaktan sosyal medya eğitim sertifika programını da bu dönemde gerçekleştirdi. Mezunlarımız Türkiye’nin önemli özel ve kamu kurumlarında çalışmaya başladılar. Bugün 500’den fazla sertifikalı sosyal medya uzmanı yetiştiren USMED Akademi 4. Yılında da yeni genel ve butik eğitimlerle yoluna devam ediyor.

USMED CVMER ile Türkiye’nin ilk sosyal medyaya özel insan kaynakları platformunu oluşturduk. 400’e yakın CV’nin yer aldığı platformda işverenler ile iş arayanları bir araya getirmeye çalıştık. usmed.cvmer.com adresinden hizmet veren İK Portalımız 4. Yılımızda daha aktif kullanılmak üzere uzman bir ekibin yönetimine verildi. Bu CV bankası sosyal medya kalitesini arttırmakla beraber sektördeki İK hizmetini de ücretsiz bir şekilde sağlayarak kurumsal üyelerine destek vermeyi amaçlıyor.

Sosyal sorumluluk projelerimiz de artarak devam ediyor.  Türkiye Yeşilay Cemiyeti ile imzaladığımız işbirliği protokolünden sonra yaptığımız çalışmalar her geçen yıl arttı en son sentetik uyuşturucularla sosyal medya algı projemiz çerçevesinde “sentetik yalanlar” adıyla bir projeyi sürdürüyoruz, kısa sürede onbinlerce takipçiye ve yüze yakın gönüllüye ulaşan proje, sosyal medyada bilinçlendirme yapmayı hedefliyor. Yeni sosyal medya sorumluluk projemiz ile birlikte Kars’ın Arpaçay ilçesine bir kütüphane kurmayı hedefliyoruz.

Sosyal medyanın nabzını tutmaya devam ediyoruz, 4. yılımızda Yabancı dilde sosyal medya hesaplarımızı daha aktif kullanmayı, sosyal medya çevirilerine yer vermeyi ve sosyal medyada takipçi sayımızı maksimum seviyede arttırmayı planlıyoruz. İlkini gerçekleştirdiğimiz sosyal medya konuşmalarını sürdürmeyi hedefliyoruz. Sosyal Medya meet up’ları ile buluşmaları gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Yine üyelerimizin istifadesine sunduğumuz Türkiye’nin ilk sosyal medya kütüphanesini kuruyoruz. Burada sosyal medya adına çıkmış tüm kitapları bir araya getirmeyi ve üyelerimizin faydalanmasını istiyoruz.

Ve son olarak bu yazımın yer aldığı USMED BLOG, USMED Blog ne zamandır gündemimizde olan bir projeydi 2015 bitmeden hayata geçirmeyi başardık, USMED’in çalışkan blog ekibi kısa sürede sosyal medyaya yön verecek yazılara ev sahipliği yapacak bloğumuzu hayata geçirdi. Buradan tüm ekibi kutluyorum.

Büyük USMED ailesinin bir parçası olmak, değer üretmeyi, mesleğini ve kendini sürekli geliştirmeyi, sosyal medya kazanımlarının arttırılmasını sağlayan herkesi mutlu ediyor, metropolde aynı amaç için bir araya gelmek zordur, gönüllü birliktelikleri sürdürmek zordur, USMED olarak 4 yıldır, istikametimize doğru emin adımlarla ilerliyoruz, bugünü dopdolu yaşayan yarınını da dopdolu yaşar, sosyal medyanın sihirli kelimesi paylaşmak ve USMED ekibi paylaşmayı iyi biliyor.

4. yılımız hayırlı ve dopdolu geçsin. Ailemizin birlikteliği ve üretkenliği daim olsun.

Yazar:

2004 Yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu . Türkiye’nin çeşitli illerinde memurluk yaptı. 2005 Yılında matbu dergi çıkardı, 2007 yılında e-dergi yayımladı. 2008 Yılında İstanbul'da özel sektörde çalışmaya başladı. 2009 yılında interaktif web sözlükleri üzerine çalışmalar yaptı. 2010 Yılında Türkiye'nin ilk sosyal medya radyo programını hazırlayıp sundu. 2011 yılında Türkiye’nin ilk sosyal medya haber bloglarından biri olan sosyalmedyahaber.com ’u kurdu. 2012 Yılında Uluslararası Sosyal Medya Derneği USMED kurucu yönetim kurulu başkanı oldu. USMED Akademi kapsamında Çeşitli üniversitelerde Sosyal Medya Eğitimleri verdi. Türkiye’nin bir çok ilinde sosyal medya konferanslarına katıldı, yurttaş gazeteciliği, online itibar ve kriz yönetimi, sosyal medya uzmanlığı vb konularda makaleler yayınladı. Türkiye’nin ilk uzaktan sosyal medya uzmanlığı eğitimini düzenleyen ekibin içinde yer aldı. Yüksek Lisans Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi, Sosyal medya eğitmenliği ile birlikte kamu ve özel çeşitli kurumlara sosyal medya danışmanlığı yapmaya devam etmektedir. Evli ve İngilizce biliyor.

2 Comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir