#blog#akademi #usmed

Devlet Kurumları ve Sosyal Medya

Sosyal Medya Nedir ?

Sosyal Medyayı kısa ve öz bir şekilde açıklayayım. “Olta balıkçılığını bırakıp, ağ balıkçılığına geçmek” Sosyal Medya artık geleneksel medya ve basın ile yarışır hale gelmiş haldeyken çoğu devlet kurumu maalesef sosyal medyayı fazla ciddiye almıyor, birçoğu kullanmıyor bile.
Peki sebep ne ?
– Kim uğraşacak.
Bazı devlet kurumlarının yaptığı yanlışlık ise sosyal medyayı maalesef bilgi işlem sorumlularına bırakıyor ki bu tam bir felaket. Tabiri caizse kaş yapıyım derken göz çıkarmaktır. Sosyal medya ayrı bir mercidir, ya bu konuda danışmanlık alınmalı ya da sadece bunun eğitimini almış kişiler bu departmana verilmelidir.

Üniversitelerde İse Bu Durum Daha Kritik Ve Dahada Önemlidir
Öğrenci milleti… Öğrenciler her zaman kolaylığı, hızlı cevap almayı ister ve bürokrasiyi sevmez. Öğrenciye her zaman kaynağından doğru bilgiyi aktarmak gereklidir. Üniversiteler adına açılmış birçok gayri resmi sayfalar, kulaktan duyma haberleri ve duyuruları öğrenciyle paylaşır ve sonuç hüsran… Ya haber dedikodudan ibarettir, ya da eksik. Bunun için üniversiteler öğrencilerine, akademik ve idari personeline, haberleri ve duyuruları sosyal medya üzerinden, haberi kaynağından vermelidir.

Kamu Kurumları Sosyal Medyada Nelere Dikkat Etmeli?
Kamu kurumları, özellikle belediyeler sosyal medyayı etkin kullanabilmeli. Bildiğiniz gibi sosyal medya karşılıklı bir iletişim aracıdır. Belediyeler sosyal medyada halk ile sürekli iletişim halinde olmalı ve sorunları çözebilmeli, bilgilendirmelidir. Bu konuda Kadıköy, Edremit Belediyeleri örnek alınabilir. Bilinir ki Türk Halkı fazla bürokrasiyi ve resmiyeti fazla sevmez. Bundan dolayı kamu kurumları sosyal medyada çok da fazla resmi ve bürokrasiye takılı kalmamalı, samimi olmaya özen göstermelidir.
 Kamu Kurumlarında Sosyal Medyayı Kimler Yönetmelidir?
Kamu kurumları bunu fazla dikkate almasa da en sıkıntılı sorunlarından birisi sosyal medyayı yanlış birimler tarafından yönetilmesidir. Genellikle belediyeler, diğer kamu kurumları sosyal medyayı bilgi işlem birimlerine veriyorlar. Bu birimlerdeki personeller bu konuda ne kadar iyiler, eğitim almışlar mı bilinmez ama bu birime verilmesi hem sakıncalı hem de doğru değildir.
Kurumlar eğer bu işi kendi içlerinde çözmek istiyorlar ise ilk tercihleri Basın Yayın birimini tercih etmeli ve bu konuda eğitim almış kişilere ya da eğitim yoksa eğitim alması sağlanmalıdır. Kurumlar bunları da yapmıyorsa dışarıdan danışmanlık almalıdır. Çoğu kamu kurumu sosyal medyayı kullanmıyorlar bile onlara şu uyarı hatırlatmak gerek, ister sosyal medyada olun ya da olmayın insanlar kurumunuz hakkınızda olumlu ya da olumsuz mutlaka konuşacaktır.
Kamu Kurumları Sosyal Medyada Ne Gibi Hizmetler Verilebilir?
Sosyal Medya uygulamaları ile artık sosyal medyada birçok hizmet verilebilir hale geldi. Özellikle uygulamalar bakımından kendisini ileri düzeyde ilerleten Facebook oldu. Facebook uygulamaları ile kullanıcılara birçok hizmet verilebilir halde. Belediyeler e-hizmet uygulamalarını sosyal medyaya taşıyabilir. Bunun dışında kurumlar duyuru, ilan, haberler vb. hizmetleri de sosyal medyadan yapabilir. Örnek vermek gerekirse her gün “Nöbetçi Eczane” duyuruları güncel olarak yapılabilir. Tabii Sosyal Medya deyince sadece Facebook, Twitter değil tabi ki diğer sosyal ağlar ve özellikle telefon uygulamaları göz ardı edilmemelidir. Telefon uygulamaları ile vatandaşa en hızlı, en kolay hizmet sunulabilir. Örnek : “ e–devlet ” telefon uygulaması vatandaşların işini bir hayli kolaylaştırdı.
Şunu söylemek gerekirse Kamu Kurumlarının sosyal medyada yer almalarının en önemli etkileri;
 Vatandaşlar ile daha etkin bir iletişim,
 Farkındalık ve bilinirlikte artış,
 Kaliteli işler ve mutlu çalışanlar,
 Kamuoyu yoklamaları ve etkileme,
 Bilgi kirliliğini önleme,

Yazar:

05 Temmuz 1991 Kırşehir – Kaman doğumluyum. İlk ve Ortaöğretimi Ankara Ahmet Hızal İÖO, Lise öğrenimini Başkent Lisesi’nde tamamladım. Lisans öğrenimini ise Afyon Kocatepe Üniversite Fen Edebiyat Fakültesi – Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümünü Pedagojik Formasyon alarak bitirdim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir