#blog#akademi #usmed

Sosyal Medya ve Yaşama Dair

Sosyal Medya olmadan önce insanlar, televizyonların başına oturup saatlerce film izler, televizyonda gündeme dair ne çıkarsa onu düşünür, sadece onun hakkında konuşurlardı. Yazılı medyada bütün gündeme hakim olurdu. Bir köşe yazarının kalemini bir konu üzerinde oynatması ile insanlar sadece o konuya yönelirdi. Görsel ve yazılı medya, dünyanın hâkimi ve hükmedicisiydi.

Son yıllarda hızla kendini etkin bir biçimde gösteren Sosyal Medya, görsel ve yazılı medyanın önüne geçerek büyük bir çığır açtı. Artık Sosyal Medya’da halkın konuştuğu konular doğrudan doğruya gündemi oluşturmaya başladı. Sadece belirli bir kitlenin hakimiyeti artık tamamen halk yığınlarının eline geçti. Haber kanallarında özellikle Sosyal Medya’nın gündemine göre denilerek haberler yapılmakta. Markalar, kurumlar, tanınmış kişiler her konuda artık daha da dikkat etmek zorundalar. Çünkü yaptıkları her hatalı davranış halkın gözünden kaçmayarak doğrudan doğruya gündemi oluşturmaktadır.

Genel itibariyle baktığımızda ise Sosyal Medya, diktatörlükleri devirken siyasi dengeleri değiştirerek markaları yücelten kişileri tanınır hale de getirdi. Öyle ki zaman içinde psikolojik harp unsuru haline geldi. Hemen hemen her konuda insanları saniyede bilgilendirerek ve daha da önemlisi uyandırarak tepki vermelerini sağlayıp birlikte hareket etmelerini kolaylaştırdı. Yine Sosyal Medya, yönetilen unsurları bir araya getirip birleştirerek bu unsurların büyük bir güç haline gelmesini de sağladı.

Bunların yanı sıra Sosyal Medya, her an her yerde düşünebilen ve düşündüklerini ifade edebilen insanları ve dünyanın her neresinde olursa olsun görmek istenilmeyen bir olaya tepki verebilecek tüm kişi ve kurumları bünyesinde toplayarak büyük bir evren oluşturmuş durumda. Tüm insanlığın her yerde yaşayıp her yerde var olabileceği sanal gerçekçilik dünyasına aracı olan Sosyal Medya, bir bakıma da tüm insanlığa ölümsüzlüğü getirmiş vaziyette. Bütün bunları yaparken de erişimin saniyelerde yapıldığı bir geçiş düzlemi oluşturmanın da keyfini yaşıyor.

Ne diyelim sen çok yaşa SOSYAL MEDYA…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir