#blog#akademi #usmed

Sözlükler Sosyal Medyaya Neden Yenilmedi ?

Bu sözü sosyal ve dijital medya uzmanlarından sıkça duymuşsunuzdur. Türkiye’de bazı ülkelerin yıllık bütçelerinden daha yüksek bütçelerle İnternetin omurgası haline gelen Twitter, Facebook gibi sosyal medya mecralarına karşı sözlükler yıllardır nasıl oluyor da ayakta kalabiliyor?
Peki hiç düşündük mü Ekşi Sözlük, Uludağ Sözlük gibi mecralar neden Twitter, Facebook ve diğer sosyal medya mecralarına yenilmedi?
2000’li yılların başında üniversite ve lise öğrencileri forumlarda ve sözlüklerde bolca zaman geçirirlerdi.
Çünkü bugün sosyal medyaya neden ihtiyaç duyuyoruz sorusunun cevabını sözlükler o günün şartlarına göre rahatlıkla verebiliyordu.
Özellikle marka değeri yüksek sözlükler günümüzde de çok yüksek bütçelerle büyümeye devam eden sosyal medya mecraları kadar etkili olmaktadır ve görülen o ki; Hızla büyümeye devam edecektir.
Örneğin; Metro Turizm’deki gayri ahlaki olay milyonlarca sosyal medya kullanıcısı olduğu halde ekşi sözlükten yazılan bir yazıyla ulusal basında geniş yankı buldu. Bu durum sözcüklerin hala dimdik ayakta durabildiğini aynı zamanda kamuoyu oluşturmak için etkili bir mecra olduğunu gösterir.
Bir diğer örnek de: Burger King de dayak yiyen Suriyeli çocuk. Bu zavallı çocuğun görüntüleri önce Ekşi Sözlük’te yayınlandı. Daha sonra ulusal basında geniş yankı buldu.
Bu örneklersen Sözlüklerin dijital medyada yaşamını yitirmeyeceğini anlamak zor olmasa gerek.
Sosyal Medya deyince sadece Facebook Twitter ve Instagram’dan ibaret olduğu düşünülmektedir fakat, kurumsal şirketlerin, sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin zamanı gelince sözlüklerden başarı elde etmeye çalıştıkları görülmektedir.
Seçim dönemlerinde siyasi partilerin tercih dönemlerinde üniversitelerin özel ve kamu şirketlerinin özellikle Uludağ ve Ekşi Sözlükte açtıkları entryler ve verdikleri reklamlar bunun en bariz örneğidir.
Görünen o ki; Sözlüklerin yükselişi sosyal medyaya rağmen hiç durmadan devam edecektir.

Emin Yıldırım
inci-sozluk

Yazar:

1 Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir