#blog#akademi #usmed

USMED Ankara Kızılay Patlamasıyla Alakalı Basın Açıklaması

Birlikte yaşama irademizi, kardeşliğimizi ve barışı hedef alan Ankara'daki hain saldırı hepimizi derinden yaralamıştır. Milletimizin geleceğine ve barış ortamına kasteden bu hain saldırıyı lanetliyor, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, aziz milletimize başsağlığı diliyoruz.

Son örneği dün Ankara’da yaşanan ve bariz göstergelerle birlik, bütünlük ve huzurumuzu hedef alan terör saldırıları hepimizi derinden yaralamış, yüreklerimizi dağlamıştır. Uzun süredir ülkemizin üzerinde dolaşan kara bulutlar ve amaçlarına ulaşma uğruna her türlü caniliği yapan bölücü etnik unsurlar dur durak bilmeden birliğimize kastetmeye devam etmektedir. Burada bize ve tüm vatandaşlarımıza düşen temel görev; sağduyulu olarak birbirimize kenetlenmek ve yaratılmak istenen kaosu ortadan kaldırmaktır. Bu ise günümüzün en büyük güçlerinden olan medyayı etkin ve doğru kullanmaktan geçiyor.

Bilindiği üzere toplumsal herhangi bir olay ilk önce sosyal medyada duyuluyor ve bu sayede dalga dalga yayılarak önü alınamaz bir hale geliyor. Bu, şüphesiz sosyal medyanın gereği ve yadsınamaz bir gerçeğidir. Peki bu önemli gücü kullanırken ne yapmalı, hangi kriterlere dikkat etmeliyiz? Tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi sosyal medyada da olası bir felaket anında soğukkanlılığı korumalı, ortaya atılan bilgileri sorgulamadan kabul etmemeliyiz. Sosyal medyadaki bilgiler genellikle kelebek etkisi misali bire bin katarak ilerlediğinden, oluşan bilgi kirliliğinden kendimizi ve çevremizi olabildiğince korumalı, resmi kanallardan yapılan açıklamalara itibar ederek kaos ortamının ortadan kalkmasına yardım etmeliyiz. Unutulmamalıdır ki fiziksel bir saldırı gerçekleştirilirken hemen ardından sanal saldırı ve kaos ortamı yaratma girişimi de başlatılmış olur. Bunun en etkili mecrası olan sosyal medya, dikkatli olunmadığı taktirde adeta bir mayın tarlasına dönüşecek, belki de fiziki saldırının ötesine geçmiş olacaktır. Planlanan bu saldırıları boşa çıkarmak bizlerin elinde. Gün; birlik, beraberlik ve kenetlenme günüdür. Biz; en çok biz’ken güçlü, birbirimizle bir bütünüz.

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED) olarak sosyal medya bilinçlendirme çalışmalarına sonuna kadar devam edeceğimizi ve olası tüm sanal tehditlere karşı tek vücut olduğumuzu kamuoyuna saygılarımızla sunar, hain saldırıda hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz. Milletimizin başı sağolsun.

Yazar:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir